Bu Blogda Ara

14 Mayıs 2008 Çarşamba

AT ÇALMAYA GİDİYORUZ

Per Petterson'ın At Çalmaya Gidiyoruz kitabını okurken hiç bitmesin istedim. Bu güzel ve etkileyici kitabın 2007'de New York Times gazetesinin yayımladığı "yılın en iyi beş edebiyat yapıtı" listesinde yer almasına şaşırmamalı.

"Eğer iyi bir hafızanız varsa filmlere bakarak çok şey öğrenebilirsiniz" diyen kitabın kahramanı Trond T. sevilmez mi??? Aynı düşünceye sahip olduğum birini roman kahramanı da olsa tanımak çok hoş..


Arka Kapak
"İnsanlar onlara bir şeyler anlatmanızdan hoşlanıyorlar, mütevazı ve güven veren bir ses tonuyla yeterince şey anlatırsanız sizi tanıdıklarını sanıyorlar, ama aslında tanımıyorlar, sizin hakkınızda bir şeyler öğreniyorlar sadece, çünkü öğrendikleri şeyler olgular, -duygular değil; herhangi bir şey hakkında ne düşündüğünüzü, başınıza gelenlerin ve verdiğiniz kararların sizi nasıl siz yaptığını bilmiyorlar. Onların yaptıkları şey kendi duyguları, düşünceleri ve tahminleriyle boşlukları doldurmak, sizinle çok az ilgisi olan yepyeni bir yaşam yaratmak, böylece artık güvendesiniz."

Trond 67 yaşında kenti arkasında bırakıp Norveç ormanlarında inzivaya çekilir. Taşra hayatı güzeldir ama daha on beş yaşındayken hayatını alt üst eden olaylar tesadüf eseri yeniden zihnine hücum eder. Artık sandıktaki sırların bir bir ortaya dökülme vakti gelmiştir.

Hiç yorum yok: